کتاب « کلید‌های پرورش خلاقیت هنری در کودکان و نوجوانان» تالیف سوزان استرایکر و سالی وارنر می‌باشد. این کتاب توسط اکرم قیطاسی ترجمه شده است. اگر والدین بگذارند بچه‌ها با معیارهای کاملا مشخص و با آزادی کامل با مواد اولیه هنری کار کنند، از ذهنی فعال برخوردار خواهند شد که می‌تواند مشکلات را حل کند. در این کتاب طرح هایی با این هدف ارائه شده است. به نکاتی اشاره شده که مانع از آلودگی بر اثر کار با مواد هنری می‌شود؛ همچنین به تبین این مسئله پرداخته شده است که خط خطی‌های اولیه بچه‌ها بی‌معنی نیستند، بلکه مستقیما به رشد توانایی خواندن و نوشتن آنها منجر می‌شوند. مطالب این کتاب باعث می‌شود که کودکتان را تشویق کنید تا حد ممکن هنر را در اولین مراحل آن تجربه کند. در این کتاب در مورد طراحی، نقاشی، چاپ، کاغذ و پیکره‌سازی صحبت می‌شود و با درک صحیحی از هر یک از این روش‌ها، توقعات واقع‌بینانه‌ای پیدا خواهید کرد.
مولفین در کتاب نکات ظریف و کاربردی را بیان کرده‌اند که به کار بردن آنها برای تربیت کودکان خلاق بسیار موثر خواهد بود؛ نکاتی چون: اهمیت فعالیت هنری- ذوقی برای کودکان؛ فراهم آوردن امکان دسترسی همیشگی کودکان به مواد مصرفی نقاشی و حجم سازی؛ ایجاد فضای مناسب برای فعالیت ذوقی کودکان؛ دخالت نکردن بزرگ‌ترها در فعالیت‌های هنری کودکان؛ مواجه کردن کودکان با آثار هنری بزرگسالان یا مواردی همچون بردن آنها به نمایشگاه‌های نقاشی یا موزه‌ها؛ تاکید نکردن بر استفاده از مواد اولیه گران قیمت و نفیس در فعالیت‌های هنری کودکان؛ اهمیت دادن به آثارهنری کودکان از طریق نگه‌داری، مراقبت و استفاده از این آثار در تزئین اتاق، تهیه کارت پستال؛ استفاده کردن از فرصت‌ها به عنوان الگویی برای کودکان؛ اجتناب از مداخله و کارکردن مستقیم روی آثار کودکان؛ تشویق موردی کودکان به تزئین اشیا و وسایل کاربردی همچون پرده، بشقاب و استفاده از آنها در زندگی روزمره. به نظر مولفین بچه‌ها باید همه پنج روش اصلی هنری را تجربه کنند: طراحی، نقاشی، کلاژ، چاپ و پیکره‌سازی. در این کتاب طرح‌هایی به عنوان راهنمای والدین ارائه شده است. این پروژ‌ها برای کودکان از شش ماهگی تا شش سالگی طراحی شده‌اند و چنانچه به صورت یک برنامه منظم از شش ماهگی آغاز شوند، بسیار مفید خواهند بود. علائق و توانایی‌های کودکان تا حدی متفاوت است، اما نویسندگان دستور‌العملی در مورد زمان ارائه هر فعالیت هنری بدین شرح بیان کرده‌اند: امکان نقاشی انگشتی باید از شش ماهگی برای کودک وجود داشته باشد؛ بین هشت ماهگی تا یک سالگی می‌توان یک مداد سیاه و کاغذ سفید بزرگی به اندازه طول بازوی کودک در اختیار او قرار داد؛ کودک در هیجد‌ه‌ماهگی قادر است با یک قلم‌مو و رنگ، رنگ آمیزی کند و با خمیربازی مخصوص کودکان بازی نماید؛ کودک بیست ماهه عاشق بازی با چسب و نوار چسب است و در سن دو نیم تا سه‌سالگی احتمالا می‌تواند با چسب کار کند؛ پس از فراگرفتن نحوه کار با قیچی، کودک معمولا می‌تواند نوارهای کاغذی را در سن دو و دو و نیم سالگی ببرد؛ کودک سه ساله می‌تواند با دو رنگ نقاشی کند و باید به جای خمیربازی، گل در اختیار او گذاشت. در این کتاب برای کودکان سنین مختلف پروژه‌های هنری گوناگونی ارائه شده است. سنینی که در کتاب مطرح شده‌اند، فقط یک معیار هستند، لذا والدین سعی نکنند فرزندشان خیلی زودتر از سنین ارائه شده این کار انجام دهند. همچنین پروژه های هنری این کتاب هم برای پسرها و هم برای دخترها ارائه شده‌اند. از نظر مولفین طرح کلی مراحل رشدی ارائه شده که بیشتر بچه‌ها از آن عبور می‌کنند عبارتند از: طراحی ایده‌ها؛ طراحی از روی تصویر؛ طراحی از زندگی واقعی.

از نقاط مثبت کتاب استفاده از هنر برای تربیت کودکان می‌باشد که به صورت کاربردی و عملی بیان شده‌است، اما از مواردی که می‌توان به عنوان نقد بیان کرد این است که بعضی از راهکارهای ارائه شده از سطح عمومی مردم بالاتر بوده و همچنین تاکید بیش از حدی بر تاثیر نقاشی در شخصیت و تربیت کودک شده‌ است. از موارد دیگر می‌توان به وابسته به فرهنگ بودن بعضی از راهکارها اشاره کرد مثل سبک و روش اجرای جشن تولد برای کودکان اشاره کرد.

منبع مطلب

پاسخ دهید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال